Apel Rady Lekarskiej WIL do Ministra Zdrowia ws. organizacji PES
APEL RADY LEKARSKIEJ WOJSKOWEJ IZBY LEKARSKIEJ
DO MINISTRA ZDROWIA
W SPRAWIE ORGANIZACJI PAŃSTWOWEGO EGZAMINU SPECJALIZACYJNEGO
W związku z toczącą się obecnie dyskusją oraz inicjatywami dotyczącymi organizacji Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES), Rada Lekarska Wojskowej Izby Lekarskiej, uwzględniając opinie lekarzy-członków WIL, zwraca się z apelem do Ministra Zdrowia o podjęcie pilnych działań na rzecz wdrożenia regulacji prawnych zawartych w art.16rc ust. 4a-9 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U.2020.0.514 t.j.). Powyższe przepisy ustawy zawierają w szczególności następujące rozwiązania organizacyjne:
- Dyrektor CEM prowadzi bazę pytań PES (dostępną dla osób przygotowujących się do egzaminu);
- testy na każdy nowy termin PES składają się z 30% nowych pytań testowych i 70% pytań testowych wybranych z bazy pytań PES;
- Pytania testowe wraz z poprawnymi odpowiedziami po ich wykorzystaniu są publikowane w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu na stronie internetowej CEM oraz gromadzone w bazie pytań PES;
- Dyrektor CEM po uzgodnieniu z konsultantami krajowymi w odpowiednich dziedzinach medycyny publikuje w SMK na co najmniej 4 miesiące przed egzaminem zakres merytoryczny PES dla danej dziedziny wraz z podaniem wykazu źródeł bibliograficznych w języku polskim.
Powyższe rozwiązania uwzględniają postulaty środowiska lekarskiego i samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, a także rekomendacje ekspertów w poszczególnych dziedzinach medycyny. Znowelizowana w ub. roku ustawa przewiduje jednak wejście w życie tych przepisów dopiero pod koniec 2022r., co zdaniem RL WIL jest, szczególnie uwzględniwszy obecną sytuację epidemiczną, terminem zbyt odległym. Implementacja powyższych rozwiązań w najbliższym czasie jest w pełni możliwa z technicznego punktu widzenia, przyczyni się do usprawnienia procesu przygotowania lekarzy do PES oraz stanowić będzie rozwiązanie systemowe, a nie wyłącznie doraźnie. Działanie to z pewnością spotka się z uznaniem środowiska lekarskiego, zapewniając jednocześnie utrzymanie wysokiego poziomu merytorycznego kształcenia specjalizacyjnego. Mając powyższe na względzie RL WIL prosi Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej o wsparcie niniejszego apelu.